Kredyt frankowy, a ryzyko walutowe


Był czas, kiedy hipoteczny kredyt frankowy wydawał się bardzo atrakcyjny. Szczególnie dla młodych małżeństw, które wiązały z nim wielkie nadzieje. Miał im pozwolić na zakup własnego mieszkania na preferencyjnych warunkach.

Banki wykorzystywały optymistyczne nastroje kredytobiorców odnośnie niskiego kursu CHF. Rzadko kiedy informowały w naprawdę wyczerpujący sposób o dużym ryzyku walutowym. Kredyty we frankach cieszyły się nadzwyczajnym powodzeniem. kredyty frankowe kancelaria prawnicza. Wiele osób postrzegało je jako niepowtarzalną życiową okazję na spełnienie marzeń o własnym lokum.

Po latach frankowicze znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Wzrost kursu franka szwajcarskiego sprawił, że raty kredytowe w przeliczeniu na złotówki urosły do irracjonalnego poziomu. Liczne grono nie było w stanie spłacać tak drogich kredytów. Ludzie potracili nieruchomości.

Z tych przykrych doświadczeń płynie pewna przestroga. Warto mieć na uwadze zasadę, aby zaciągać zawsze kredyty w tej walucie, w której się zarabia. Jeżeli ktoś chce od niej odstąpić, powinien robić to w sposób świadomy. Należy bezwzględnie oszacować ryzyko walutowe. Rozważyć, jakie będą konsekwencje gwałtownej zmiany kursu.

Polecane: wywiad gospodarczy Poznań.